Orbán Viktor: a Nyugathoz tartozunk, de Keletről jöttünk

Orbán Viktor: a Nyugathoz tartozunk, de Keletről jöttünk

Ázsia megállíthatatlanul emelkedik, és ebben az új világgazdasági rendszerben óriási lehetőséget látunk Magyarország számára - hangsúlyozta Orbán Viktor, miután Pham Minh Chinh vietnami miniszterelnökkel tartott találkozón a két ország képviselői több megállapodást is aláírtak a Karmelita kolostorban.

Kínában született, anyanyelve: magyar

Kínában született, anyanyelve: magyar

Már meghallgatható a Telepesek, a Portfolio hatrészes podcast sorozatának utolsó epizódja. Ez a rész arról szól, hogy Kai, sorozatunk főhőse mennyire találta meg a számításait Magyarországon azt követően, hogy 2017-ben a letelepedési kötvényprogramon keresztül családjával Budapestre költözött. E mellett értékeljük a magyar program és más országok hasonló programjainak gazdasági tapasztalatait, és arra a kérdésre is keressük a választ, hogy a letelepedési államkötvényprogram végével bezárultak-e Magyarország kapui a Kínából érkező, nálunk letelepedni vágyó emberek előtt.

Jön a Telepesek, a Portfolio új, hatrészes podcast sorozata

Jön a Telepesek, a Portfolio új, hatrészes podcast sorozata

Július 12-én indul a Telepesek, a Portfolio új, hatrészes podcast sorozata, melyben a magyar letelepedési kötvényprogram emberi oldalát mutatjuk be egy letelepedési kötvényes kínai apuka és családja történetén keresztül. Kövesd be már most a csatornát a Spotify-on, az Apple Podcasten vagy a többi nagyobb podcast platformon, ahol már a Telepesek trailere is meghallgatható.

Húsz év után Magyarországra látogat a dél-koreai elnök

Húsz év után Magyarországra látogat a dél-koreai elnök

Húsz év után ismét Magyarországra látogat a dél-koreai elnök, amely vizit során a két ország várhatóan megállapodást köt a kapcsolat stratégiai szintre emeléséről – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Párizsban.

Kazah díszprofesszor lett Szijjártó Péter

Díszprofesszori címet kapott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a legjelentősebb kazahsztáni egyetemen, a nur-szultani Gumiljov Eurázsiai Nemzeti Egyetemen, egyúttal magyar nyelvi kabinetet nyitottak meg az oktatási intézményben, ahol szeptemberben indul el a magyartanítás. Az egyetem díszprofesszori címét mások között Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter, Aleksandar Vucic szerb elnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és a néhai II. János Pál pápa is megkapta.

Kína gyarmata lesz Magyarország vagy szédületesen jó üzleteket kötünk velük?

Kétségtelenül a világ leghatalmasabb és legdrágább gazdasági projektje a Selyemút felélesztése, amivel Kína világhatalmi játékossá szeretne válni. Sőt, a kétpólusú világ nem is elég számára, az egyre nagyobb egyensúlytalanságokkal küzdő ország egyenesen világuralomra törne. Az "Egy övezet, egy út" (BRI) projekt tehát sokkal több, mint gazdasági útvonalak és az infrastruktúra fejlesztése. Kína olyan hitelezőként jelenik meg a világon, aminek beláthatatlan következményei lehetnek, hiszen a hitelezési politikájukat nagyon nehéz követni, és több ország már bele is rokkant. Az "Egy övezet, egy út" kezdeményezés azért is érdekes számunkra, mert Magyarország a legnagyobb támogatója a projektnek a kelet-közép-európai régióban, Kína pedig sokak szerint úgy látszik, hogy a valós súlyunknál sokkal komolyabb szerepet tulajdonít számunkra, ezt azonban bizonyára nem ingyen teszi. De miért éri meg nekünk, hogy ilyen közel legyünk Kínához? Kína lesz Magyarország nagy hitelezője? Kell-e félnünk attól, hogy nagy árat fizetünk majd ezért?

Megállapodtunk Kambodzsával

Befektetővédelmi megállapodást írt alá Kambodzsa és Magyarország. A szerződés aláírásától mindkét fél azt várja, hogy fellendülnek a kereskedelmi kapcsolatok.

Ezért lett bukás a keleti nyitás

Van egy olyan szelete a világnak, ahová az elmúlt négy évben csökkent a magyar export. Igen, Ázsia az. Eközben a régió többi országa ugyanebben a relációban 25-50%-os bővülést tudott felmutatni. Az alábbiakban alaposan körüljárjuk, hogy milyen eredményeket hozott az a törekvés, hogy új piacokat szerezzünk az ázsiai országokban. Megelőlegezve a summázott választ: vannak mentő körülmények, de összességében a keleti nyitás eredménye nagyon gyenge. Pontosabban úgy fogalmazhatunk: sok hűhó semmiért.

Nem volt elég a keleti? - Most itt a déli nyitás!

Szijjártó Péter előterjesztésben javasolta Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy július elsejével induljon el a déli nyitás stratégiája, amelynek fókuszában Afrika és Latin-Amerika áll.

A Financial Times címlapjára került Magyarország

Hétfőn Magyarországra érkezik pár órás látogatásra Angela Merkel német kancellár, melynek keretében többek között Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozik. A Financial Times brit üzleti napilap ennek kapcsán beszámol a vasárnap esti tüntetésekről és a magyar kormány külpolitikájáról.

A keleti nyitás a Rózsadombot is eléri

A kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt üggyé nyilvánította Gül Baba türbéjének műemléki felújítását. A főváros II. kerületében található törökkori műemlék a 19. század eleje óta a turisták kedvelt úti célja - áll az NGM közleményében. A kormány döntését a diplomáciai kapcsolatok bővítésének szándéka, valamint hazánk turisztikai vonzerejének növelése magyarázza.

Keleti nyitás - keleti bukás? (TOP 10 sztori - 1.)

Az ország keleti piacok felé történő orientálódását már az elmúlt években is számos ügyetlenkedés jellemezte, ám az idén vált igazán egyértelművé, hogy valamit nagyon elrontottunk. A szövetségesi rendszerünk tagjai gyanakodva méregetnek minket, aminek a diplomáciai elszigetelődésen túl bizonyára a gazdasági hatásai is károsak lesznek. Eközben hasznunk szinte alig volt, a keleti exportunk eredményei finoman szólva is kétségesek. Az év gazdasági sztorija a Portfolio szerint a rosszul sikerült keleti orientáció volt.

Mekkora "bukta" a keleti nyitás?

Az elmúlt három évben az Ázsia felé irányuló exportunk alig növekedett, ennek megfelelően a kontinens magyar exportban betöltött szerepe még csökkent is. Mégsem mondhatjuk, hogy a keleti nyitás teljesen kudarc lenne. Inkább azt mondanánk, a nagy hűhónak egyelőre nincs semmi eredménye.

Varga: "kapitális marhaság" a megszorítás, elbírják a bankok a terhet

Bár az orosz-ukrán konfliktus miatt nőnek a magyar költségvetés védelmi kiadásai, ez nem veszélyezteti az idei hiánycél elérését, a kiadásnövekedés fedezete a tartalékokból rendelkezésre áll - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szombaton a Hír TV P8 című műsorában. A beszélgetés során "kapitális marhaságnak" nevezte azt, hogy a kormány megszorításokra készülne és azt mondta, hogy a bankoknak az 1000 milliárdos veszteség még "belefér".

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.